Trening grupowy czy indywidualny? To zależy

Branża fitness jest obecnie w stanie przemian, które są niezbędne do wprowadzenia profesjonalnych standardów nauczania grupowej aktywności fizycznej oraz przewartościowania podejścia do treningu w stronę jakości ruchu.

Trening w grupie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią ćwiczyć w większym gronie, wzajemnie się motywować i nawiązywać relacje z innymi osobami podczas treningu. Pozytywna interakcja z innymi ludźmi wpływa na poziom szczęścia i długość życia. Uczucia jakie pielęgnujemy w naszym życiu kształtują nasze zdrowie. Dlatego, połączenie uśmiechu z bliskim kontaktem z innymi ludźmi i oczywiście ćwiczeniami fizycznymi będzie globalnym podejściem do naszej kondycji! Trenując w zespole wpływamy na nasze zdrowie poprzez ruch.

Minusem treningu grupowego może być sama grupa. Niestety, nie mamy gwarancji, że trafimy na odpowiednie osoby, które będą nas wspierać. Grupa może również działać demotywująco. Jeśli więc z trudem znosimy narzekania innych, spóźnienia lub brak dyscypliny – postawmy na zajęcia indywidualne.

Innym problemem treningu w grupie jest niedostosowanie formy zajęć do poziomu sprawności fizycznej Klientów. Zbyt wczesne zaangażowanie nieprzygotowanej osoby w reżim treningowy oparty na zaawansowanych ćwiczeniach wielostawowych może być dla zdrowia zgubne.

Uczestnicy tego typu zajęć odniosą efekty na poziomie kondycji fizycznej, poprawy siły ogólnej i samopoczucia, ale bardzo często będą cementować swoje dysfunkcje i zmagać się z powracającymi dolegliwościami bólowymi, ponieważ nasze ciało manifestuje ruch po najniższej linii oporu. Ćwiczenia o zbyt wysokim progu intensywności będą wykonywane stereotypowo (nawykowo) – czyli tam, gdzie Klientowi jest je wykonać najłatwiej, zazwyczaj technicznie nie poprawnie.

 

Trening z trenerem personalnym niesie ze sobą wiele zalet. Indywidualne podejście jest nieocenione – zyskujemy opracowany specjalnie dla nas plan treningowy, gdzie uwzględniony zostaje nasz wiek, płeć, aktualny poziom sprawności fizycznej, budowa ciała, stan zdrowia i oczywiście, oczekiwania. Minimalizuje to niebezpieczeństwo wprowadzenia zbyt mało lub za bardzo intensywnego treningu, co może się zdarzyć w przypadku zajęć grupowych.

Co więcej, trening indywidualny może być modyfikowany wraz z naszymi postępami i wzrostem formy dzięki czemu szybciej i łatwiej osiągamy zamierzony cel. Największym problemem okazuje się zwykle być… cena. Ćwiczenia z osobistym trenerem to często koszt 100 – 200 zł za jedne zajęcia. Jeśli zależy nam na regularnych, indywidualnie dobranych ćwiczeniach, możemy poprosić trenera o instruktaż i skomponowanie treningu np. na tydzień i ćwiczyć samodzielnie. Ten sposób minimalizuje koszty spotkań.

Wybierając rodzaj treningu, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby. Trening grupowy to z pewnością tańsze rozwiązanie, jednak indywidualne podejście przynosi lepsze rezultaty. Należy pamiętać, że wybór taki to kwestia względna, gdyż oczekiwania każdego z pewnością znacząco różnią się między sobą.