SMR – masaż mięśniowo – powięziowy cz.1

Masaż powięziowy (ang. selfmyofascialrelease) popularnie znane jako rolowanie stał się rutyną aktywnych osób o różnym poziomie sprawności. Samoczynny masaż pozwala kontrolować proces regeneracyjny przez precyzję stosowania ucisku ponieważ jesteśmy w stanie rozbić punkty spustowe, pracować na powięzi i rozluźnić napięte mięśnie. Masaż mięśniowo – powięziowy zwiększa zakres ruchu w stawach, pomaga odbudować prawidłowe wzorce ruchowe, a w konsekwencji poprawia jakość treningu oraz komfort w życiu codziennym. Zastosowanie tylko rozciągania nie zawsze jest wystarczające, dlatego produkty typu rolka lub piłka są często koniecznością. Rolowanie może pomóc w pozbyciu się tych „węzłów” powięziowych, przywracając prawidłowy przepływ krwi i funkcjonowanie organizmu. Głęboki ucisk pomaga rozbijać i rozluźniać napięte mięśnie i zrosty. Pozwala na przywrócenie normalnego przepływu krwi i przywrócenie zdrowej tkanki. Ciało samoczynnie chce być zdrowe i silne jednak czasami potrzebuje dodatkowej pomocy.

Punkty spustowe są to pojedyncze włókna mięśniowe które pozostają w ciągłym napięciu po fazie rozkurczenia. Występują zazwyczaj w tych samych miejscach, zazwyczaj są to przyczepy mięśniowe. Są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są tkliwe na ucisk, dając objawy promieniującego bólu. Ból który towarzyszy podczas pracowania nad napiętym lub obolałym mięśniem powinien być podobny do tego jaki czujesz podczas rozciągania. Powinien być on niekomfortowy, lecz do zniesienia.  Szukają przyczyny powstawania miejsc bólowych należyto spojrzeć na nasz trening, gibkość, wzorce ruchowe, postawę ciała, odżywianie, nawodnienie organizmu, odpoczynek, stres oraz wiele czynników związanych ze stylem życia. Nasze ciała uczą się kompensować to czemu je poddajemy każdego dnia. Wtedy właśnie potrzebne są  techniki regeneracyjne.

Powięź jest strukturą okalająca całe ciało człowieka. Odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. Jest jak niewidoczna sieć otacza wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Można ją porównać do gąbki, która poprzez aktywność fizyczną oraz nieprawidłowy sposób odżywiania wysycha, co sprawia, że staje się bardziej krucha i podatna na uszkodzenia. Aby zapobiec temu procesowi należy systematycznie ją rozciągać tradycyjny sposób oraz poprzez rolowanie, które poprzez wprawienie w ruch włókien kolagenowych skutecznie rozciąga powięź i odkleja jej warstwy jedna od drugiej, aby nasze ciało było bardziej gibkie i mobilne.

Aby ocenić i wyznaczyć miejsca podlegające masażu należy wykonać testy oceny funkcjonalnej, sprawdzić globalne wzorce ruchowe, które identyfikują zaburzenia mobilności i ograniczony zakres ruchu w stawach.