Dlaczego syndrom SMSowej szyi nas dotyczy

Tablet i smartfon w ostatnich czasach bardzo zdominowały nasze codzienne życie. Należy jednak pamiętać, że pochylanie głowy i zgięcie szyi podczas eksploatowania tych urządzeń nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Utrzymywanie nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas niesie konsekwencje zdrowotne. Długotrwałe używanie telefonów oraz brak aktywności ruchowej, odwracającej ten układ, prowadzą do powstania zespołów napięciowych w obrębie szyi i ramion oraz zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Następstwem tego układu jest trwała zmiana ustawienia szyi w zgięciu, z wysunięciem głowy w przód. Głowa ważąca około 5,5 kg nie sprawia kręgosłupowi i mięśniom zbyt wielu problemów. Pochylenie jej o około 15 stopni powoduje, że kark musi radzić sobie z obciążeniem około 12 kg, a 60 stopni to aż 27 kg. Mięśnie szyi oraz karku są nadmiernie rozciągnięte, a głowę w nieprawidłowej pozycji podtrzymują mięśnie do tego nieprzeznaczone, na skutek czego ulegają przeciążeniu.

Wynikiem takiego ustawienia jest uczucie mrowienia, palenia czy kłucia w okolicach szyi, ramion i łopatek. Często pojawia się przeszywający ból przy skręcaniu szyi oraz brak możliwości skrętu głowy i zgięcia bocznego. Może dojść do problemów z oddychaniem, dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, a także problemów ze snem. Proces ten zwykle dotykał ludzi starszych i był przede wszystkim związany z wiekiem, natomiast dzisiaj widzimy problem już u nastolatków w wieku gimnazjalnym.

Jeśli wystąpią pierwsze objawy bólowe, są to sygnały świadczące o dużym przeciążeniu szyi. Ignorowanie powyższych dolegliwości doprowadzi do powstania przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Leczenie farmakologiczne może być skuteczne przez chwilę, jednak nie działa na przyczynę, lecz maskuje objawy. Najlepszym rozwiązaniem problemu są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz profilaktyka:

  • Monitor, tablet, smartfon ustawiaj na wprost twarzy.
  • Rozmawiając przez telefon trzymaj głowę cofniętą i nie skierowaną w stronę barku.
  • Podczas długich podróży samochodem opieraj głowę o właściwie ustawiony fotel.
  • Śpij na poduszce ergonomicznej, która dostosowuje się do kształtu głowy i szyi.
  • Stosuj automasaż mięśniowo – powięziowy.

Trenuj mądrze!!!