Maszynom mówimy Nie! Ciało to Twoja maszyna

„… Dzięki z góry ustalonemu zakresowi ruchów możliwa jest równomierna rozbudowa muskulatury. Maszyny są szczególnie rekomendowane początkującym…” – takie informacje to norma. 

W dużej mierze się z tym nie zgadzam i postaram się w kilku zdaniach napisać dlaczego.

Pierwsze treningi w klubie fitness często definiują nasz dalszy rozwój oraz nasze predyspozycje w rozwoju naszego ciała. W początkowej fazie naszej przygody w klubie najważniejsze  jest dbanie o bezpieczeństwo i efektywność naszego treningu. Cementowane, stereotypowe nawyki w późniejszym czasie są ciężkie do korekty i uciążliwe w życiu codziennym.

A więc, co wybrać? Pokaźnych rozmiarów urządzenia treningowe, wolne ciężary a może obciążenie własnego ciała.

Najczęściej na maszynach rozrysowane jest jak ich używać oraz jakie grupy mięśniowe angażują.  Największym problemem jest jednak sposób, w jaki oddziałują na Twoje ciało. W czasie treningu pracuje zazwyczaj pojedynczy mięsień w izolacji oraz w narzuconym torze ruchu. Taka praca nie występuje przy wykroku,  pompce czy podciąganiu na drążku. Ciągłe użytkowanie ich podczas treningu może doprowadzić do nierównomiernego wzrostu masy i siły mięśni oraz skutkować dużym ryzykiem urazów. W związku z tym, należy pamiętać przystępując do treningu o stabilizacji centralnej, stabilności i mobilności stawów, wydolności organizmu oraz podstawowych wzorcach ruchowych takich jak przysiad, martwy ciąg, wykrok czy ugięcia ramion w podporze.

  • RUCH I FUNKCJONALNOŚĆ – Trening z maszynami nie przekłada się na naukę podstawowych wzorców ruchowych oraz zmniejsza stymulację układu nerwowego. Dzięki pracy z ciałem lub wolnym ciężarem możesz dobrać trajektorię ruchu odpowiednią do Twojej budowy ciała oraz  globalnie je stabilizować, by zaktywować wybraną grupę mięśniową.
  • CZAS I EFEKTYWNOŚĆ – W dzisiejszej dobie nie mamy za dużo czasu na trening. Zazwyczaj jest to 60 minut. Spędzanie 15 minut na maszynie, która zmusi do pracy pojedyncze mięśnie, nie jest raczej efektywnym treningiem.
  • ROZMIAR I USTAWIENIA – Pomimo „idealnego” dostosowania pod siebie ustawień sprzętu, niska i szczupła kobieta ma inną pozycję niż wysoki i ciężki mężczyzna.
  • SIEDZENIE I STANIE – W ciągu dnia siedzimy zdecydowanie za dużo. Przychodząc na trening obowiązkowo musimy odwracać nasze ciało od pogłębiania problemów jakie funduje nam cywilizacja. Niestety większa część maszyn wymusza na nas siedzenie. Zmień pozycję na stojącą.
  • TRENER I CIAŁO – Trener powinien przygotować ciało podopiecznego pod względem biomechaniki do ćwiczeń złożonych. Wykryć słabości (czerwone flagi) oraz zakodować trening w taki sposób, aby pracować nad ich wyeliminowaniem. Spersonalizowany plan powinien być oparty na eliminacji słabych ogniw.

Dzięki takiemu działaniu, ciało zaczynać pracować w idealnej harmonii i nabierać wzorowych proporcji.

Ciało to Twoja maszyna!!!