Zoga – tajemnica treningu medycznego

Ostatni weekend szkoleniowy w Warszawie to początek podróży z Wojtkiem Cackowskim do świata poprawnej mechaniki ruchu. To podróż w Anatomy Trains, pomiędzy warstwami mięśniowo – powięziowymi naszego ciała, które jak się okazuje, nie jest tak łatwe do odczytania jakby się mogło wydawać.

Wojtek jest fizjoterapeutą i terapeutą integracji strukturalnej który swoją koncepcję pracy stworzył ucząc się bezpośrednio u Toma Myersa i Jamesa Earlsa.

Zoga Multidimensional Movement powstała na styku dwóch światów terapeutycznego oddziaływania na człowieka, które nigdy nie powinny zostać od siebie oddzielone. Jest to połączenie terapii ruchem i świata medycyny manualnej.

Jego efektem jest przeniesienie zasad i pomysłów mechanicznego oddziaływania na tkanki zawartego w metodach manualnych na wykonywany ruch, który również wywołuje określone reakcje mechaniczne w obrębie precyzyjnie celowanych tym ruchem tkanek.

Zoga używa spojrzenia biomechanicznego na zależności między przylegającymi do siebie w ciele strukturami w ruchu i kieruje tym ruchem, jak również stosuje interwencje manualne w celu przywrócenia prawidłowego ruchu warstw powięziowych w ciele względem siebie.

Oznacza to, że jeśli w ciele znajduje się obszar tkanek, który w wyniku braku ruchu, urazu, stanu zapalnego, powtarzalnego ruchu czy nawyku postawy został usztywniony i ograniczony w ruchu, to poprzez precyzyjne dobranie ułożenia ciała można ten ruch mobilizować, przywracając prawidłowy ślizg w obrębie danej warstwy, i spowodować powrót tej okolicy ciała do bardziej neutralnego i fizjologicznego położenia.

Następnie poprzez ułożenie kolejnych elementów tego biomechanicznego układu w kierunku lepszej równowagi można uzyskać stałą zmianę globalnego wzorca ruchowego czy posturalnego całego ciała.

Podsumowując ten ogrom wiedzy przekazanej w trzy dni, już teraz rezerwuję najbliższe dwa lata na zgłębianie tajników integracji strukturalnej, tak aby dotyk plus ruch dawał pełną radość z życia i poruszania się w przestrzeni każdego dnia moim podopiecznym.