Stopa – mobilna czy stabilna podpora

Mówi się że „tak jak stoisz, tak żyjesz”. Bardzo dużo wiemy o znaczeniu stabilizacji  miednicy i kręgosłupa podczas treningu. Niestety rzadko kto zwraca uwagę na role stopy, która jest początkiem napięcia wszystkich tkanek. Głęboka warstwa mięśni stóp tworzy właściwą stabilizacje i amortyzacje dla całego ciała. W stopie występują:

  • mięśnie globalne – silne mięśnie stabilizujące;
  • mięśnie lokalne – małe, aktywne mięśnie warstwy głębokiej.

Jeśli mięśnie i ścięgna nie utrzymują stopy w odpowiednim ustawieniu, kolano i biodro muszą wyrównać powstałe w stopie ograniczenia. Kompensacje w połączeniu z dużym obciążeniem treningowym i złym obuwiem powodują najczęściej kontuzje przeciążeniowe.

 

Ruch w stawach skokowych odbywa się w wielu płaszczyznach. Oprócz elastyczności, stopa musi być wytrzymała i stabilna. W stopie znajduje się rozcięgno podeszwowe, które pełni bardzo ważną funkcję w całej strukturze, warunkując między innymi wysokość wyskoku i szybkość biegu. 

Jeśli dochodzi do przeciążenia i osłabienia, łuk stopy zostaje zniesiony, a całe obciążenie przenosi się na rozcięgno które utrzymuje kość piętową. Funkcjonowanie rozcięgna stopy jest widoczne często w wyższych partiach ciała poprzez ograniczenia ruchomości mięśni kulszowo – goleniowych oraz nie poprawne ustawienie miednicy, lordozy lędźwiowej i szyjnej.

W większości dyscyplin sportowych nasze stopy rozpoczynają ruch. Zawodnik, potrafi z podłoża poprzez stopę i goleń, przetransportować energię potrzebną do danego ruchu. Posiadając wiedzę, jak wzmacniać i uelastyczniać tkanki stopy, będzie można zdecydowanie łatwiej  przechodzić przez duże obciążenia treningowe dochodząc do wysokiego wyniku sportowego.

Praca nad prawidłowym ustawieniem stopy powoduje przywrócenie optymalnych warunków biomechanicznych,  umożliwiając naturalne rozłożenie obciążenia na poszczególne struktury. Źle ustawiona stopa, będzie rzutowała na kolano oraz biodro, które nie poddadzą się właściwym wzorcom ruchowym.

Dzisiejszy trening nie powinien się opierać na budowaniu sprawności w oparciu o mięśnie zewnętrzne, ale poprzez globalne spojrzenie na istniejący ruch w naszym ciele, ponieważ każda technika rozluźniająca struktury stopy pomaga w sposób bezpośredni w ustawieniu wszystkich struktur powyżej stawu skokowego.