Jest przestrzeń – jest prawidłowy ruch

Każdego dnia bardzo dużo siedzimy, słabo się odżywiamy oraz mało się ruszamy. Wszystkich tych czynników niestety nasze ciało nie znosi pozytywnie, ponieważ jest ono przystosowane do wielopłaszczyznowego ruchu. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania problemu osłabienia mięśni, bólu oraz niedotlenienia organizmu jest oczywiście pozostanie aktywnym. Mobilność jest podstawą zrównoważonego rozwoju fizycznego. Stretching jest formą pracy z ciałem która stanowi fundamentalne znaczenie z punktu widzenie przestrzeni dla ruchu, jakości ruchu, prewencji urazów, a także dobrego samopoczucia.

Jeśli zaniedbujemy nasze ciało pojawia się osłabienie siły mięśniowej oraz przeciążenia. Obydwa stany są obecne w ciele jednocześnie. Zaczynając wzmacniać nasze ciało, musimy zadbać wcześniej o strukturalną przestrzeń, czyli zakresy ruchu. Trening siłowy dzięki temu będzie miał większą szansę utrwalić prawidłowe wzorce ruchowe, czyli to w jaki sposób używamy naszego ciała w czynnościach życia codziennego oraz podczas treningu.

Z tego powodu techniki mobilności stosujemy na początku sesji treningowej jako jeden z kluczowych elementów rozgrzewki. Wykonujemy je w postaci dynamicznych ćwiczeń wprowadzających nasze stawy, mięśnie i ścięgna w zakres ruchu, którym towarzyszy napięcie oraz rozciągnięcie. Każdą sesję treningową powinniśmy rozpoczynać bez wchodzenia w skrajne zakresy ruchomości, którym może towarzyszyć rozrywanie i ból. Ten rodzaj pracy, który stosujemy jako przygotowanie do właściwego treningu siłowego nazywamy stretchingiem dynamicznym. Do ćwiczeń należy dodać pogłębione i przyspieszone oddychanie w celu podniesienia swojej wydolności.

Innym rodzajem rozciągania jest stretching statyczny który jest bardziej znany i pozornie łatwiejszy. Polega on na statycznym utrzymywaniu krańcowych zakresów ruchu przez określony czas bez ruchu. Stosować go należy w okresach poza treningowych lub po aktywnościach ruchowych jak rower czy bieganie. Ten rodzaj aktywności wiąże się z faktem utrzymania danej pozycji przez określony czas oraz dyskomfortem i uczuciem potrzeby jej zmiany. Łącząc tą aktywność  z pogłębionym wydechem jesteśmy w stanie się zrelaksować i uspokoić organizm (obniżyć pobudzenie układu współczulnego). Odpowiednim czasem dla tego rozciągania będzie także okres przygotowania się do snu.

Stosując wiele technik mobilizujących nasze ciało, wpływamy na jakość ćwiczeń fizycznych, poprawę podstawowych wzorców ruchowych oraz korygujemy najważniejsze zaburzenia postawy ciała.

Należy pamiętać aby wprowadzanie zmian zaplanować odpowiednio w czasie i realizować je stopniowo, aby czynności te były przyjemne i komfortowe w odczuciach.