Przepona – królowa produkcji siły

„Przepona jest jedną z najbardziej niezwykłych struktur człowieka, ponieważ jej działanie ma tak duży wpływ na jego funkcjonowanie, że konsekwencje jej nieprawidłowej pracy mogą być widoczne w dowolnym miejscu organizmu” – Stone.

 „Dzięki czynnościom przepony żyjemy, lecz z powodu jej nieprawidłowego działania kurczymy się, puchniemy oraz umieramy” – Still.

Przepona to jeden z najważniejszych mięśni w naszym ciele, niestety bardzo wielu trenerów nie jest świadoma jego istnienia, jeszcze inni lekceważą jej rolę w treningu, a tylko część wykorzystuje jej prawdziwy potencjał.

Przeponę możemy porównać do tłoka, który oddziela narządy wewnętrzne jamy brzusznej od klatki piersiowej. Jej prawidłowa praca umożliwia wytworzenie podciśnienia w płucach, dzięki czemu więcej powietrza dostaje się do organizmu.

Zaburzona praca przepony to aktywacja tzw. toru górnożebrowego, który jest mniej wydajny, gdyż oddech staje się płytszy i częstszy. Najczęściej skorelowane jest to z nadmiernym napięciem w obrębie obręczy barkowej, szyi oraz karku.

Z drugiej strony, prawidłowa pracy przepony wytwarza podczas wdechu zwiększone ciśnienie śródbrzuszne. Ciśnienie to działa jak naturalny gorset zaciśnięty wokół pasa, który stabilizuje kręgosłup i zabezpiecza go przed urazem. Ponadto:

• masuje narządy wewnętrzne;

• ułatwia powrót krwi żylnej i limfy z kończyn dolnych niwelując zastoje, przeciwdziałając rozwojowi obrzęków, żylaków czy celulitu;

• zmniejsza efekty chronicznego stresu, poprawia zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Jest jak balon z powietrzem napompowany w połowie naszego ciała. Ściskając go na jednym końcu, ciśnienie na jego wolnym końcu wzrasta powodując, iż robi się twardy. To się właśnie dzieje, gdy przepona pracuje prawidłowo i taką pracę należy aplikować do treningu poprzez korekcję nieprawidłowego wzorca na oddech żebrowo – przeponowy. Dzięki takiemu działaniu nasz Klient cieszy się zdrowiem na lata.

Trenuj mądrze!