Strategia treningu ruchu

Ruch jest podstawowym przejawem życia i jednocześnie środkiem do wszechstronnego rozwoju osobowości. Człowiek potrzebuje aktywności fizycznej tak samo jak powietrza i pożywienia. To najlepsza, naturalna metoda na dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać w lepszej kondycji ciało i umysł. Bez względu na to w jakim jesteśmy wieku oraz na jakim poziomie kształtuje się nasza sprawność fizyczna, ruch zawsze będzie miał bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Wszyscy specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to najistotniejszy element dla zachowania zdrowia człowieka w każdym wieku. Pomaga zachować kondycję psychofizyczną na odpowiednim poziomie. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w obecnych czasach, zdominowanych przez elektronikę, szybkie tempo życia, siedzący tryb pracy oraz stres, które upośledzają naszą sprawność i odwracają uwagę od naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że dzięki aktywności fizycznej pozostajemy sprawniejsi i młodsi tylko tak długo, jak jesteśmy w ruchu.

 

Dobra zmiana.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważamy zmianę koncepcji treningu siłowego podczas którego trenowano mięśnie. Rozpoczyna się era „innego” treningu – treningu ruchu. Dla wszystkich z nas jest to ogromna transformacja. Wraz z rozwojem wiedzy na temat skuteczności poszczególnych ćwiczeń, zweryfikowano ich większość  pod kątem przydatności dla ciała ludzkiego. Na chwilę obecną patrzymy na trening jak na zbiór ruchów, według których należy programować ćwiczenia w celu poprawy siadu, chodu, pchania, przyciągania, skręcania się czy oddychania.

 

Kim jest trener zajmujący się zjawiskiem ruchu?

Jest to ekspert, który zna poszczególne szczeble drabinki sprawności fizycznej tj. mobilności, fundamentalne wzorce ruchowe, wzmacnianie siłowe oraz aktywność elastyczną. Porusza się przez wszystkie regresje i progresje podstawowych wzorców ruchowych oraz ma podstawy w zakresie umiejętnego korygowania zaburzeń funkcjonalnych i motoryki.

 

Co potrafi ekspert ruchu?

– rozumie wielowektorową naturę ruchu i dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb klienta;
– naucza fundamentalnych umiejętności ruchowych oraz używa ich jako pozycji wzorcowych;
– porusza się w obrębie wszystkich regresji i progresji ćwiczeń funkcjonalnych;
– koryguje niewydajne wzorce ruchowe i wzmacnia te których jakość jest optymalna;
– przewiduje efekt treningu siłowego na poziomie poprawy funkcji ruchowej lub zmiany sylwetki ciała;
– integruje ćwiczenia funkcjonalne dzięki zasadzie transferu, by wzmacniać czynności rzeczywiste;
– programuje trening funkcjonalny w perspektywie długofalowej;
– zarządza stresem klienta i prowadzi trening prewencyjny w tym obszarze.

 

 

Jak działa trener ruchu?

Pierwszy etap – uwolnienie bolesności oraz przywróceniu swobody poruszania się (ćwiczenia medyczne) w celu wypracowania prawidłowych zakresów ruchomości.

Drugi etap – eksplorowanie możliwości ruchowych ciała – etap ćwiczeń funkcjonalnych.

Trzeci etap –  budowanie siły fizycznej, szybkości oraz wytrzymałości na fundamencie prawidłowych wzorców ruchowych.

 

Planując trening ruchowy ukierunkowany na sprawność fizyczną, odpowiednio budowany jest program progresji ćwiczeń.  Przechodząc przez poszczególne etapy drabinki sprawności fizycznej, podopieczny uczony jest uniwersalnych zasad rozwijania potencjału fizycznego. Trener pracując według schematu indywidualnych potrzeb, redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji oraz  idealnie przygotowuje ciało do właściwego treningu.