Stabilizacja głęboka ciała – gdzie ona jest?

Zajmując się ludzkim ciałem zazwyczaj postrzegamy je zewnętrznie, zapominając często o głębokich mięśniach w środku tułowia.

Oddech jest pierwszą, najważniejszą wibracją naszego życia. Bez prawidłowego oddechu, nieprawidłowo funkcjonuje całe ciało, wszystkie tkanki i komórki. Napięcie i odpowiednie ustawienie mięśni odpowiedzialnych za oddech jest gwarancją wykonywania poprawnie wszystkich ćwiczeń oraz funkcjonowania naszego ciała.

Najważniejszym mięśniem oddechowym naszego ciała jest przepona, która pełni wiele istotnych funkcji stabilizujących dla naszego narządu ruchu. Współpracuje z mięśniami dna miednicy, mięśniami brzucha, biodrowo – lędźwiowymi oraz czworobocznymi lędźwi pełniąc funkcję podporową dla trzonu ciała. Odpowiednie podparcie gwarantuje ruch ciała. Nazywamy ten mechanizm stabilizacją centralną.

Odpowiednie napięcie wymienionych powyżej struktur działających na siebie muszą się równoważyć. Bez równowagi nie ma prawidłowego funkcjonowania kończyn dolnych, górnych oraz tułowia. Wszystkie siły działające na ciało spotykają się w brzuchu. Dokładnie w środku ciężkości. Jeśli wszystkie siły są poprawnie zrównoważone, to ciało jest w pełni zdrowe. Wszystkie struktury kostne są w poprawnych relacjach pomiędzy sobą. Siły nie kumulują się i nie powstają kompensacje. Taki stan jest możliwy dzięki odpowiedniej sile każdej grupy mięśniowej, ale także odpowiedniej elastyczności oraz umiejętności adaptacji i dostosowania się do ciągłych zmian.

Trenerzy powinni zwracać szczególną uwagę na ślizg jednego mięśnia względem drugiego. Przywracanie tych naturalnych relacji jest możliwe dzięki zachowaniu naturalnych ruchów w pełnych zakresach i możliwościach.

Podczas pracy z klientem odnajduję miejsca bólowe i bez ruchu, gdzie staram się wprowadzić odpowiednie napięcie, ruch i ślizg. Takie podejście przeciwdziała poszukiwaniu mechanizmów kompensacyjnych i daje odpowiednią podstawę dla ciała w ruchu.