Sprzęt i wykorzystanie masażu powięziowego

Najważniejszym kryterium przy wyborze sprzętu, jest poziom napięcia mięśniowego, który należy indywidualnie ocenić. Napięte mięśnie to przede wszystkim takie, które są mocno bolesne pod naciskiem. Kolejnymi bardzo ważnymi czynnikami są: waga, wiek, rodzaj dyscypliny sportu. Wybierają rolkę czy piłkę należy przede wszystkim pamiętać, że nie może się odkształcać i uginać pod ciężarem ciała a jednocześnie powinna być sprężysta i odpowiednio twarda w zależności od predyspozycji.

Świetnym uzupełnieniem dla rollerów są piłki. Dzięki nim dokładnie trafimy w miejsce napięcia i bólu. Poleca się w pierwszej kolejności globalne przerolowanie danej części ciała rolką służącą do automasażu, a następnie pracę miejscową za pomocą piłki, która jest dokładniejsza i dociera głębiej w tkanki.

  • Osobom, które mają bardzo spięte mięśnie, bolesne, przykurczone poleca się rolki miękkie – BLACKROLL MED, które przy wielokrotnych powtórzeniach rolowania przyniosą spodziewane efekty rozluźnienia.
  • Rolka średniej twardości –  BLACKROLL STANDARD. Jest to optymalna twardość dla osób, które zaczynają się rolować. Jest bardzo uniwersalna, odpowiednia do każdej partii mięśniowej ciała.
  • Rolka twarda – BLACKROLL PRO jest odpowiednim wyborem dla osób, które rolowały się już wcześniej i potrzebują wejść na twardsze narzędzie. Taka rolka jest również dedykowana osobom o atletycznej sylwetce i dużej masie mięśniowej.
  • Rolki BLACROLL GROOVE o karbowanej powierzchni dedykowane są do intensywnej stymulacji. Oprócz tego masaż rolką karbowaną pobudza przepływ limfy i krążenie krwi pod skórą.
  • BLACKROLL MINI służy do intensywnej regeneracji i rozluźniania mięśniowo – powięziowego wybranych partii ciała. Stworzona do głębokiej i efektywnej relaksacji stóp, łydek, ramion, przedramion i dłoni.
  • BLACKROLL BALL to piłki do ucisku i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Rekomendowane jako wykończenie pracy na klasycznej rolce w celu punktowej i dogłębnej relaksacji mięśni i powięzi.
  • BLACKROLL DUOBALL jest połączeniem dwóch piłek, będąc  skutecznym i odpowiednio zaprojektowanym przyrządem do oddziaływania na mięsnie wokół kręgosłupa.

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie jako wstępna cześć rozgrzewki. Rolowanie przed treningiem to doskonały sposób na aktywizację mięśni i przygotowanie ich do wysiłku fizycznego. Kilkuminutowe rolowanie uwolni powięź i rozgrzeje mięśnie. Automasaż z użyciem wałka do ćwiczeń zmniejsza ryzyko kontuzji i przeciążenia mięśni polepszając przepływ krwi, przywracając mięśniom naturalną długość i zwiększając zakres ruchu.

Rolowanie całego ciała w obszarach które są najbardziej tkliwe. Aby rolować się właściwie, należy robić to powoli i dokładnie, zastosowując odpowiedni nacisk na dany obszar. Gdy znajdziesz punkt który jest bardziej napięty i bolesny od reszty, poświęć mu od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund w czasie których staraj się maksymalnie pracować w danym miejscu. Należy poczuć jak napięcie zaczyna powoli odchodzić i po 10 – 30 sekundach dyskomfort lub ból powinien się zmniejszać. Gdy obszar jest zbyt bolesny by bezpośrednio go uciskać, postaraj się rolować wokół niego, stopniowo rozluźniając całą powierzchnię.

Nigdy nie rolujemy stawu lub kości. Zachowaj ostrożność przy pracy z dolnym odcinkiem pleców, a już na pewno nie rozluźniaj go przed treningiem. Przystępuj do masażu tego samego obszaru po upływie 2 dni.