Obrazowanie ruchu z Remigiuszem Rzepką

Szkolenie z Remigiuszem Rzepką, trenerem przygotowania fizycznego zawodników Reprezentacji Polski w piłce nożnej, wskazuje kierunek treningu funkcjonalnego we współczesnym treningu sportowca.

Pierwsza część to bardzo dużo ciekawej teorii przekazanej w przystępny sposób. Przedstawiono koncepcję, polegającą na podejściu funkcjonalnym do oceny i treningu korekcyjnego w oparciu o najnowszą wiedzę, doświadczenie kliniczne i współczesne doniesienia naukowe.

Drugi dzień szkolenia to już tylko i wyłącznie warsztat praktyczny. Cały dzień skupiony był na możliwościach korekcji deficytów i kompensacji znalezionych w testach. Plusem jest jednak fakt, że po trafnej diagnozie, FMS daje gotowe wzorce postępowania i ćwiczenia korygujące na odpowiednie zaburzenie funkcjonowania. Jest to pomocne dla osób pracujących z dużymi grupami sportowców lub dopiero zaczynających przygodę z oceną i planowaniem treningu.

 

Remigiusz zwraca szczególną uwagę na coraz większe obciążenia i zbyt wczesną specjalizację w procesie wieloletniego szkolenia sportowego. Mówi jak istotną rolę w przygotowaniu motorycznym i regeneracji na każdym poziomie sportowym odgrywają techniki i metody ukierunkowane na dbałość o elastyczność mięśni, tkanek miękkich, powięzi i ścięgien. Działania te znajdują swoje miejsca zarówno w przygotowaniu do jednostki treningowej, po treningu, jak i w osobnej jednostce o charakterze regeneracyjnym.

Aby móc optymalnie rozwinąć potencjał zawodników bardzo istotne jest zapobieganie urazom. Uwzględniając potrzebę wprowadzania działań profilaktycznych, najistotniejszym elementem procesu rozwoju fizycznego sportowca jest dobrze zaplanowany i kompleksowy trening funkcjonalny.