Nie siedź – Bądź sprawny – Trenuj ruch

Co raz częściej w literaturze, autorzy opisują, jak perfekcyjnie zostało zaprojektowane nasze ciało do aktywności fizycznej. Każda części działa w taki sposób, aby proces chodzenia był jak najbardziej ekonomiczny. Ciało jest stworzone aby poruszać się w odpowiedni sposób.

Wiele lat ewolucji są zaburzone jednak przez powszechny postęp cywilizacyjny i siedzący tryb życia. Nagle nasze ciało, już nie wykonuje tak dużo ruchu, mimo tego, że ruch powinien być podstawową częścią naszego życia. Jest on naturą każdego żywego organizmu. Jest fundamentalną potrzebą z punktu widzenia sprawności fizycznej i zdrowia.

Siedzenie, jak się okazuje, jest dla naszego organizmu sygnałem do rozleniwiania się. Nadmierna ilość siedzenia będzie powodowała dziesiątki dysfunkcji aparatu ruchu. Po prostu, im dłużej siedzimy, tym mocniej niszczymy tkanki i kości, które będą w konsekwencji powodowały bolesność w wielu obszarach. Nasze ciało zostało zaprojektowane do aktywności, a nie do siedzenia. 

Człowiek jako jedyna istota potrafi manifestować ruch na tak wysokim poziomie zaawansowania i precyzji. Zawsze torowany jest on po najmniejszej linii oporu, dlatego większe szanse ma na przebieg w ciele zrównoważonym, ustabilizowanym i ustawionym motorycznie.  Długotrwałe wprowadzanie takiego czynnika jak siedzący styl życia, może sprawić, że ciało nie ma warunków do manifestowania ruchu zgodnie z prawidłowym wzorcem. Największy problem pojawia się najczęściej, kiedy zmieniamy biurowe krzesło na fotel samochodu, a po chwili na kanapę w domu.

Specjaliści zajmujący się ruchem zauważają błędy dawnego modelu treningu, który w dużej mierze oparty jest na redukcjonistycznym podejściu do ciała i izolacji mięśni. Trening ruchu jest zupełnie innym spojrzeniem na aktywność. Jest nowym standardem treningu w którym najważniejszym elementem jest sprawność fizyczna, która wyrażona jest przez pełną mobilność w stawach oraz umiejętność prawidłowych wzorców ruchowych.

Trenując ruch rozwijasz siłę funkcjonalną, która przekłada się na życie i sport. Nawiązujesz bliski kontakt z własnym ciałem oraz zaczynasz inspirować się swoją aktywnością.

Chcesz być zdrowy – TRENUJ RUCH!