Medyczny trener personalny – kto to jest?

Coraz częściej słyszymy, że dobry trener personalny to ten, który osiąga nie tylko zmiany na poziomie sylwetki ciała, lecz również jest w stanie ocenić asymetrie funkcjonalne, usprawnić kręgosłup i poprawić wynik sportowy.

Medyczny trener personalny nazywany jest często trenerem – terapeutą, łączy w sobie wiedzę i umiejętności wywodzące się ze sportu, rehabilitacji i coachingu. Jest osobą odpowiedzialną w ogromnym stopniu za proces reedukacji nerwowo-mięśniowej w procesie leczenia i usprawniania. Specjalność ta jest jeszcze w Polsce nierozpoznawana, jednak na przestrzeni następnych lat może się okazać, że jej obecność na rynku pracy, podniesie poziom sprawności i aktywności fizycznej znacznej części społeczeństwa korzystającego z usług klubów fitness i rekreacji ruchowej.

Trener medyczny to zawód niezwykle pożądany w naszym rozwijającym się społeczeństwie. Klienci oczekują zmiany nastawienia trenerów, z dość ograniczonego patrzenia na ciało przez pryzmat wyglądu, na bardziej holistyczny. Zamiast trenowania konkretnego mięśnia trenujemy całe ciało we wszystkich aspektach zdrowotnych: układu ruchu, kondycji organów wewnętrznych, układu nerwowego, regeneracji, ogólnej higieny życia. Takie podejście daje zdrowie w całym spektrum na dobrze skonstruowanych fundamentach.

Specjalizacja medyczna wyposaża trenera w kompleksowe narzędzia terapeutyczne do pracy z klientami zmagającymi się z dysfunkcjami, bólem i chorobami. Jest to holistyczna wiedza z dziedziny leczenia ruchem, dzięki której trener staje się specjalistą uzupełniającym pracę manualną w gabinecie fizjoterapeutycznym oraz działania lekarza. Dzięki takiemu podejściu możemy świetnie dać sobie radę w skonstruowaniu pozycji danego ćwiczenia, tak aby podopieczny nie czuł bólu i mógł swobodnie trenować.

Trener medyczny poradzi sobie z dolegliwościami bólowymi rozgraniczając przeciążenia związane z uprawianiem biegania, pływania czy jazdy konno, wprowadzając podopiecznego do odpowiedniego wzorca usprawniania. Bardzo ważnym aspektem jest tu nauka poprawnej techniki ruchu opartej na anatomii, aby nie przeciążać wciąż tych samych struktur mięśniowo – powięziowych. Mając odpowiednią wiedzę potrafi przeciwdziałać uszkodzeniom, wzmacniając struktury stabilizujące układ ruchu.

Medyczny trener personalny to osoba, której przyświeca myśl ciągłego zwiększania sprawności fizycznej przy zachowaniu bezpieczeństwa i uwzględnianiu możliwości oraz potrzeb zdrowotnych klienta.