Lateralizacja – natura ciała czy dysfunkcja

Nasze życie codzienne oraz trening sportowy zdominowany jest w dużym stopniu przez jednostronność. Chód, bieg, skok itp. – wszędzie zauważamy asymetryczność naszego ciała.

Zawsze piszemy, jemy i przewijamy nasze wiadomości w smartfonie tą samą ręką. Taka sama zależność jest w dolnej części ciała.

Ciało człowieka toleruje lateralizację i asymetrię ponieważ nasz organizm jest z natury asymetryczny. Asymetrie w ciele są efektem przystosowania do codziennych zachowań, nawyków poruszania się oraz specyficznych czynności sportowych. Dążenie do odtworzenia idealnej, symetrycznej postawy ciała, jest postawą która nie docenia możliwości adaptacyjnych organizmu. Możliwości te, są oczywiście, indywidualnie zakodowane w naszym ciele, dlatego każdy z nas dysponuje innym stopniem lateralizacji.

Jesteśmy praworęczni i tą ręką będziemy rzucać. Jesteśmy prawonożni i tą nogą będziemy kopać.

Sytuacja się zmienia w momencie kiedy rozpoznajemy u Klienta wyraźną dominację jednej ze stron często w połączeniu z sygnałem bólowym. Wtedy należy w treningu  uwzględniać jednostronną korekcję poprzez zaprogramowanie odpowiednich ćwiczeń.

Trenuj mądrze.