Ból i stres vs. trening fizyczny

Ból towarzyszy człowiekowi i spełnia funkcję sygnału ostrzegawczego od zawsze. Częściej jednak wiążemy go z negatywnym epizodem w życiu. Oprócz doznań sensorycznych składają się na niego emocje, takie jak przygnębienie, strach, lęk, gniew czy depresja. Każdy z nas posiada indywidualne sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnym napięciem w naszym ciele. Długotrwale działający stres, negatywnie wpływa na kondycję fizyczną całego organizmu. Przewlekle działające negatywne bodźce stresowe, wpływają również na kondycję psychiczną, nasilają uczucie niepokoju, zaburzają funkcje poznawcze, wywołują ciągłe zmęczenie i obniżają poziom wszelkich aktywności życiowych.

Szereg badań naukowych dowodzi, że ćwiczenia fizyczne tworzą swoisty bufor, łagodzący wpływ stresu na zdrowie, stanowiąc rodzaj leku przeciwdziałającego skutkom odczuwanego stresu. Działanie to odbywa się głównie poprzez obniżanie ryzyka wielu chorób i sposobu przebiegu różnego rodzaju schorzeń. Poza tym aktywność fizyczna poprzez bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i uwalnianie endorfin wpływa korzystnie na samopoczucie, poprawia nastrój, zwiększa poczucie własnej wartości i przeciwdziała depresji. Zaczynamy odczuwać własną skuteczność i sprawstwo oraz kontrolę nad sytuacją.

W badaniach przeprowadzonych na wielu grupach osób, poczynając od sportowców po weteranów wojennych, ze stwierdzonym zespołem stresu pourazowego udowodniono, że intensywne ćwiczenia fizyczne istotnie obniżały subiektywne poczucie stresu. Reakcja stresowa fizjologicznie przygotowuje ciało do rodzaju gwałtownej eksplozji aktywności mięśniowej a ruch i aktywność fizyczna obniżają to napięcie.

Odczucie bólu to sygnał w naszym ciele, że nie wszystko jest w porządku. Zwykle myślimy że to ból jest problemem złego samopoczucia i chcemy je zmienić pozbywając się go. Jednak przyczyny bólu nie należy upatrywać w bolącym obszarze, ponieważ to całe ciało ma zaburzoną równowagę, a jedno miejsce, które jest najsłabszym ogniwem, odczuwa najbardziej to napięcie. W celu trwałego obniżenia odczuwanego stresu konieczny jest systematyczny trening. Trening, w którym trener – przewodnik nam wskaże, co należy przywrócić do normalnego porządku i funkcjonowania w ciele.

Dzięki takiemu działaniu, nasze życie codzienne będzie pozbawione bólu i cierpienia, a poczucie świadomości naszego ciała, zostanie zachowane na odpowiednim poziomie.