Trening Funkcjonalny

Trening funkcjonalny jest systemem przygotowanym nie tylko na podstawie ostatnich doniesień ze świata nauki, lecz wieloletniego doświadczenia trenerskiego i fizjoterapeutycznego. Trening funkcjonalny jest najlepiej opisywany jako zbiór ćwiczeń które uczą klienta jak radzić sobie z ciężarem własnego ciała we wszystkich płaszczyznach ruch. Trening ten kształtuje wzorce ruchowe, nie mięśnie. Trenując mięśnie zapominasz o wzorcach ruchowych, a trenując wzorce ruchowe nigdy nie zapomnisz o mięśniach.

W treningu funkcjonalnym nie chodzi o rozbudowanie masy mięśniowej w celach estetycznych. Jest to  trening nastawiony na poprawę zdrowia i jakości życia a siła i masa mięśniowa są wartością dodaną. Przede wszystkim dąży do zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazu, skutków siedzącego trybu życia i polepszenie osiągów sportowych. Użycie progresywnie coraz bardziej wymagających ćwiczeń, dostosowane jest indywidualnie do ćwiczących na podstawie serii testów. 

Trening ten nie jest tylko chwilową modą, lecz wynikiem zwiększonej wiedzy w zakresie treningu i rehabilitacji. Trening funkcjonalny jest przyszłością w dziedzinie poprawiania osiągów sportowych. Trenowanie zazwyczaj odbywa się trener – sportowiec (klient) zgodnie z funkcją, czy to taką jaką mamy w danym sporcie do wykonania, czy taką jaka została utracona np. w wyniku siedzącego trybu życia. Najważniejszą składową treningu funkcjonalnego jest analiza ryzyka odniesienia urazu oraz zidentyfikowanie obecnego poziomu klienta. Dopiero w następnej kolejności jest kształtowanie mocy, siły, szybkości i osiągów sportowych. Na nic się zda najlepiej wytrenowana osoba jeśli raz za razem będzie łapała kontuzje.

Z analizy badań naukowych wynika, że zanim zacznie się kształtować moc, siłę, szybkość, wytrzymałość lub jakikolwiek trening wzmacniający, osoba powinna mieć zbudowaną odpowiednio wysoką koordynację nerwowo – mięśniową, mobilność i stabilność stawów oraz fundamentalne wzorce ruchowe. Ułatwi to bowiem funkcjonowanie w przestrzeni danej osobie, zapobieganie potencjalnemu lub uwolnienie od już istniejącego bólu, poprawi postawy ciała oraz wykonanie podstawowych czynności dnia codziennego. Wszystko to składa się na polepszenie ogólnej jakości życia.

Koncepcja funkcjonalna zakłada przypomnienie sobie rozwoju ruchowego dziecka. Oparta na składowych wzorcach ruchu i podstawowych, fundamentalnych wzorcach ruchowych: przetaczanie, podpór na przedramionach, klęk podparty, czworakowanie, klęk prosty, klęk jednonóż, przysiad, stanie, chód czy bieg.

Zasady treningu funkcjonalnego:

  • Oparty jest o działanie funkcjonalne w sporcie lub ukierunkowane na aktywności dnia codziennego.
  • Dopasowany indywidualnie do możliwości ćwiczącego, jego stanu zdrowia oraz urazów. 
  • Zawiera różnorodne, wielopłaszczyznowe ćwiczenia kształtujące siłę, angażujące  mięśnie stabilizujące kręgosłup, poprawiające elastyczność i równowagę.
  • Powinien być systematycznie wykonywany.

Moją rolą jest kształtowanie świadomość moich klientów. Staram się wypośrodkować wspólne cele i przybliżyć się do nich w sposób bezpieczny, lecz nie za wszelką cenę. W pierwszej kolejności wprowadzane są ćwiczenia korekcyjne ukierunkowane na poprawę motoryczności, która wpłynie nam również na obniżenie ryzyka urazu. Mając już zbudowaną solidną podstawę, można przejść do ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę zdolności motorycznych. Pierwszą rzeczą do wykonania przed rozpoczęciem układania jakiegokolwiek planu treningowego to wykonanie oceny funkcjonalnej ruchu. Jest to ocena jakościowa wzorców ruchowych, które są fundamentalne dla ruchu człowiek o których pisałem w poprzednim artykule. http://lifeactive.pl/functional-movement-screen-fms/