Dlaczego warto być aktywnym

Aktywność ruchowa powinna być elementem życia każdego z nas, niezależnie od naszego wieku i celu. Bieganie, trening siłowy, pływanie, jazda rowerem, spacery czy gry zespołowe, wszystko co związane z szeroko pojętym ruchem. Bo ruch to nie tylko ładna sylwetka i wyniki sportowe. Ruch to integralna cześć życia oraz wspomaganie właściwego funkcjonowania na co dzień.

Często zastanawiam się dlaczego tak wiele osób bagatelizuje ten element życia jakim jest ruch. Postaram się opisać kilka powodów dla których warto być aktywnym. Pozytywne aspekty można mnożyć w nieskończoność!

Użyteczność w życiu codziennym

Często w życiu bywa, że stajemy się bezradni w bardzo prostych, wydawać by się mogło, sytuacjach. Choćby wtedy, kiedy nasza sprawność nie pozwala nam na łatwe wykonywanie codziennych czynności.

W naturze istnieją trzy płaszczyzny ruchu: strzałkowa, czołowa i poprzeczna. Czynności wykonywane przez człowieka na co dzień, na przykład wyrzucanie śmieci czy wsiadanie i wysiadanie z samochodu, noszenie zakupów, wspinanie się do góry, unoszenie leżącego, siła fizyczna potrzebna by odeprzeć atak napastnika na ulicy, czy kondycja i siła nóg potrzebna do biegu do autobusu nie odbywają się w jednej płaszczyźnie, lecz są to właśnie ruchy złożone, integrujące wiele grup mięśniowych. Dlatego tak ważne jest aby uczyć się jak wykonywać je poprawnie.

Jesteśmy zdolni podnosić, rzucać, skakać, biegać, pływać, a współczesny człowiek wiele godzin dzienne spędza w pozycji siedzącej, zarówno w pracy, w samochodzie, jak i w domu, a nasz organizm nie jest do tego przystosowany. Efektem takiego trybu życia jest osłabienie jednych mięśni,przykurczenie innych, pogorszenie postawy ciała, pojawienie się bólów pleców, a także zaburzenia wzorców ruchowych. To właśnie podczas treningu skutki te są niwelowane poprzez wzmacnianie mięśni, przede wszystkim głębokich, odpowiadających za utrzymanie prawidłowej sylwetki i naukę poprawnego wykonywania ruchów złożonych.

Zdecydowanie lepsze samopoczucie

Rozpoczynając treningi często nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz pozytywnego wpływu
na wygląd sylwetki, ćwiczenia fizyczne oddziałują na nasze samopoczucie. Wysiłek inicjuje szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej: dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie. To dlatego po treningu mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu
i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Wysiłek fizyczny daje poczucie szczęścia. Każdy rodzaj wysiłku trwający minimum 30 minut wyzwala produkcję endorfin. Są to hormony endogenne, czyli wytwarzane przez organizm, które wywołują poczucie szczęścia, zadowolenia i euforii. Udowodniono, że działają na te same receptory
w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, na przykład morfina. Endorfiny stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój i znoszącego odczucia bólowe. Poza endorfinami po dłuższym wysiłku fizycznym w pewnych warunkach (praca beztlenowa), w trakcie przemiany zwanej glikolizą dochodzi do reakcji, która przekształca pirogronian w etanol. Co prawda nie pojawia się on we krwi w ilości upajającej, ale na pewno takiej, która poprawia samopoczucie.

Rozładowanie stresu i negatywnych emocji

Tempo życia powoduje, że dziś niemal każdy z nas codziennie narażony jest na stres. Można z nim żyć, ale prędzej czy później objawi się pod postacią bezsenności czy niekontrolowanych wybuchów agresji. Skutecznym sposobem na walkę z negatywnymi skutkami stresu jest wysiłek fizyczny.

W zależności od usposobienia i temperamentu, mogą pomóc nam albo ćwiczenia dynamiczne, albo uspokajające. Część osób na pewno lepiej poczuje się po treningu siłowym, bieganiu albo sportach walki, które pozwalają solidnie się zmęczyć i w ten sposób wyrzucić z siebie nagromadzoną złość.

Pozytywny wpływ na układ krwionośny

Korzystny wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka został dokładnie udokumentowany, zwłaszcza w działaniu na układ krążenia.

Systematyczna aktywność fizyczna działa korzystnie na układ krążenia bezpośrednio
i pośrednio poprzez wpływ na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową oraz na zjawisko krzepnięcia
i fibrynolizy (sekwencja reakcji biochemicznych powodujących rozpuszczanie skrzepów krwi). Równowaga pomiędzy tymi procesami jest niezbędna do utrzymania krwi w stanie płynnym.

Optymalny trening fizyczny, aby miał korzystny wpływ na układ krążenia musi obejmować duże grupy mięśniowe, a jego intensywność powinna nieco przewyższać wysiłek do którego trenujący jest już zaadaptowany.

W efekcie systematyczności ćwiczeń fizycznych, układ krążenia człowieka pracuje ekonomicznie, ponieważ w spoczynku objętość wyrzutowa serca jest mniejsza, a częstość skurczów serca rzadsza, w granicach 40-50 min., natomiast po wysiłkach, przyspieszenie akcji serca jest mniejsze podczas gdy ilość przepompowanej krwi zdecydowanie wzrasta, w porównaniu z osobą niewytrenowaną.

Wysoka samoocena

Wyższa samoocena pozytywnie wpływa na nastawienie do świata i do innych ludzi. Brak samoakceptacji często jest przyczyną licznych problemów o podłożu psychicznym: depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania. Te z kolei powodują, że jeszcze bardziej nie lubimy siebie. Regularne treningi mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła i sprawić, że zaczniemy pozytywniej patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę zmiany swojego wyglądu
i robimy coś pożytecznego dla siebie jest pokrzepiający. Obserwowanie jak nasze ciało zmienia się,
a waga systematycznie spada, mobilizuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Jeśli tylko nie zabraknie nam motywacji do ćwiczeń, ostateczny efekt treningów może raz na zawsze wyleczyć nas z kompleksów i sprawić, że uwierzymy w siebie.

 Dobry przykład 

Każdy z nas, często nie świadomie, naśladuje zachowania innych. Zwłaszcza w młodym wieku, kiedy dopiero kształtuje się nasze „JA”, szukamy wzorców wokół siebie. Powielamy zachowania, czy tego chcemy czy nie. Pomyśl zatem jaką odpowiedzialność nosi na sobie każdy
z nas.

Jeśli masz dzieci – a te potrzebują bardzo dużo ruchu – to wiedz, że Ty tak samo jesteś dla nich przykładem. Jeśli Ty nie zaszczepisz w nich nawyku aktywności, to kto ma to zrobić?

Szkoła i nauczyciele, jak najbardziej ale równie ważne jest to, co jako rodzic pokazujesz swoim pociechom i jaki przykład im dajesz. Wcale nie trzeba być rodzicem, żeby być dla kogoś wzorem do naśladowania, bo jako brat, siostra, kolega, czy koleżanka, też masz możliwość, żeby wpływać na innych.

Dłuższe życie w lepszej formie

Regularna aktywność ruchowa to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, to również doskonały przepis na dłuższe życie. Regularny trening zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę
i jej powikłania oraz sprzyja długowieczności człowieka. Ostatnie badania nie pozostawiają cienia wątpliwości – regularny ruch zwiększa długość życia kobiet o 5,6 roku, a u mężczyzn nawet do 6,2 roku. A jeszcze kilka dekad temu sądzono, zgoła odmiennie…

Wielokrotnie udowodniono że optymalne korzyści z punktu widzenia długowieczności osiąga się, np. biegając 60-150 minut tygodniowo w wolnym lub umiarkowanym tempie.Wyniki badań pozwalają definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy szeroko rozumiana aktywność jest dobra dla zdrowia. Możemy powiedzieć z całkowitą pewnością, że trening zwiększa długość życia. Pocieszające jest to, że by osiągnąć korzyści, nie trzeba robić zbyt wiele. Wystarczy odrobina chęci i zapału.

Mam nadzieję że te kilka przykładów, mimo że to krople w morzu, dało Wam wystarczająco jasny pogląd na to, że aktywnym być trzeba, niezależnie czy się chce osiągać sportowe wyniki, poprawić sylwetkę czy po prostu być szczęśliwym !